3 روش تضمینی برای از بین بردن حشرات برنج

3 روش تضمینی برای از بین بردن حشرات برنج

شاید تا به حال نام حشره برنج یا حشره برنج را شنیده باشید. در این رابطه باید بگوییم که حشره برنج که با نام علمی Sitophilus oryzae نیز شناخته می شود، آفت کوچکی است که به برخی محصولات کشاورزی مانند برنج، غلات و گندم حمله کرده و از آن تغذیه می کند.

به گزارش Happy Pet، این حشرات از نظر پزشکی خطرناک نیستند و باعث عفونت نمی شوند، اما آسیب زیادی به غذا وارد می کنند. وجود این آفات در برنج باعث ایجاد مشکل در نظافت آن یا تهیه برنج می شود.

حشره کش برنج

اگر در برنج خود با مشکل شته مواجه هستید. بهتر است بدانید که روش های زیادی برای از بین بردن این حشره مانند حشره کش و همچنین روش های زیادی برای از بین بردن کرم برنج وجود دارد که می توانید از داروخانه ها یا داروخانه ها تهیه کنید.

همچنین روش های دیگر عبارتند از: استفاده از تله های چسبنده، استفاده از آب جوش، گذاشتن برنج در فریزر، استفاده از برگ بو یا چریش، استفاده از میخک، استفاده از قوطی کبریت، گذاشتن برنج در آفتاب، استفاده از قرص سیر یا قرص ضد بید، تعویض آی تی. گونی برنج فوق الذکر

با هر یک از این روش ها می توانید از شر این حشرات خلاص شوید و حشرات برنج را درمان کنید. همچنین باید اضافه کرد که روش های دیگری نیز توصیه می شود که می توانید برای از بین بردن حشرات در خانه از آنها استفاده کنید مانند سنگ نمک، سیر، زردچوبه و زنجبیل.

شپشک برنج از کجا می آید؟

وقتی بسیاری از مردم برنج را تهیه می کنند و در آن حشره می بینند، این سوال پیش می آید که چگونه از شر شپشک برنج خلاص شویم؟ آنها می خواهند بدانند حشره برنج خوار چگونه وارد برنج آنها شده است! در این رابطه باید بگوییم بسته برنجی که از خواربار فروشی خریداری می کنید از همان ابتدا احتمال آلودگی بسیار زیاد است.

به طور معمول، بیشتر شپش ها با تخم گذاری در برنج عمل می کنند و به این ترتیب شپش در برنج افزایش می یابد. بنابراین اگر در برنج یا بسته بندی فقط چند حشره مشاهده کردید، بهتر است کل غذا را ذخیره نکنید و شروع به درمان کنید.

حشره برنج و لوبیا

دانستن این نکته مفید است که حبوبات نیز مانند برنج از جمله غذاهایی هستند که می توانند به حشرات مبتلا شوند، مگر اینکه در نگهداری آن دقت شود و در جای خشک و خنک نگهداری نشود. حبوبات یکی از مهم ترین منابع غذایی است که حاوی مقدار زیادی مواد معدنی، آهن و کلسیم است که در یک رژیم غذایی سالم بسیار مهم است و به همین دلیل در بیشتر آشپزخانه ها یافت می شود.

برای جلوگیری از حمله حشرات حبوبات باید نکاتی را بدانید و رعایت کنید. به یاد داشته باشید که یکی از دلایل اصلی آلوده شدن لوبیا نحوه نگهداری آنهاست. بهتر است بدانید روی لوبیا تخم‌های تعدادی حشره وجود دارد و اگر محل نگهداری آن‌ها مناسب نباشد، وضعیت لوبیا آلوده می‌شود و به زودی شاهد ظهور حشرات خواهید بود. حشرات ریز در حبوبات شما

چگونه از حشره برنج جلوگیری کنیم؟

پس از باز کردن کیسه برنج، ممکن است کرم های زیادی را در داخل آن مشاهده کنید. با دیدن این صحنه این سوال به ذهن شما خطور می کند. چگونه می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد و چگونه می توان این حشرات موجود در کیسه برنج را از بین برد؟!

در مورد پاسخ به این سوالات باید بدانید که مهم ترین و بهترین راه حل برای جلوگیری از تشکیل کرم در کیسه برنج، نگهداری برنج در مناسب ترین و بهترین شرایط است. برای این کار لازم است تمام نکات نگهداری از برنج را به خوبی بدانید.

در ادامه این مقاله سعی کردیم این موضوع را به صورت کلی و جامع تری برای شما شرح دهیم؛ برای یادگیری نحوه جلوگیری از حشرات برنج به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مضرات حشره برنج چیست؟

بدون شک می توان گفت که وجود حشرات در برنج مضرات زیادی دارد که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. اگر می خواهید بدانید حشره برنج چه مضراتی دارد، اکنون به سوال شما به طور کامل پاسخ داده می شود. به طور کلی وجود حشرات در برنج مشکلات زیادی را ایجاد می کند:

این حشرات که دانه‌های برنج را به صورت پودر در می‌آورند و آن‌ها را خرد می‌کنند، در حالی که در کیسه‌های برنج هستند شروع به از بین بردن دانه‌های برنج می‌کنند که در هنگام از بین بردن مقادیر زیادی برنج هزینه‌های زیادی را به همراه دارد.

یکی دیگر از معایب حشرات برنج این است که این حشرات برنج را بد جلوه می دهند و شاید برای برخی افراد به آن «مانداش» می گویند. پس می توان گفت وجود حشرات در برنج از نظر ظاهری آزاردهنده و ناخوشایند است. یکی دیگر از معایب جدی این حشرات موجود در برنج، پخش شدن آنها به حبوبات و سایر مواد غذایی در آشپزخانه است.

باید بدانید که اگر نتوانید از شر سرخرطومی برنج خلاص شوید و کنترل خود را از دست بدهید، در نهایت این حشرات به جو، ماکارونی، گندم، رشته فرنگی و غیره حمله می کنند. باید منتظر بمانید تا او غذا را بخورد. راهی پیدا کنید که این غذاها پخش شوند و از بین بروند و متعاقباً باعث ضرر اقتصادی و هزینه های اضافی برای شما شوند.

سوسک برنج ایرانی

آیا تا به حال تجربه مواجهه با تعداد زیادی شپش را پس از بازکردن یک بسته برنج ایرانی داشته اید؟ باید بگوییم که لازم نیست نگران این موضوع باشید زیرا این مشکل در اکثر برنج های ایرانی رایج است.

اگر برنج در شرایط خاصی قرار گیرد، پس از مدت کوتاهی شپش در آنها ظاهر می شود. این آفات کوچک برنج، غلات، گندم و غیره را می خورند. حمله می کنند و از برخی محصولات مانند. این حشرات از نظر پزشکی خطرناک نیستند.

اما آنها آسیب جدی به محصولات وارد می کنند و بنابراین با مشاهده سوسک برنج بهتر است سریعاً از آن جلوگیری و از شر آن خلاص شوید. البته هیچکس دوست ندارد در برنجی که می خورند شپش داشته باشد. بنابراین با مشاهده شپش در برنج آن را دور بیندازید یا با روش های مختلف تمیز کنید.

چرا استفاده از قرص برنج برای از بین بردن شپش توصیه نمی شود؟

چند وقت پیش در مقالات زیادی در مورد شپشک برنج راه حل هایی ارائه شد از جمله اینکه قرص برنج در ظرف برنج باعث از بین رفتن شپشک گندم می شود اما در حال حاضر این روش اصلا استفاده نمی شود و دلیل آن این است که قرص برنج بسیار خطرناک است. بهتر است برای انسان و آفت کش های خانگی استفاده نشود.

قرار دادن برنج در چه مکان هایی باعث ایجاد حشرات برنج می شود؟

به طور کلی باید گفت که تولید مثل شپشک برنج در مکان هایی که دما و رطوبت بالاست افزایش می یابد و احتمال وقوع در این مکان ها بسیار زیاد است. با نگهداری کیسه برنج در محیطی خنک و بدون رطوبت می توانید از تکثیر و تکثیر سریع شپش ها جلوگیری کنید.

اما این را هم باید گفت که ظهور شپشک برنج در آن بسیار آسان است، بنابراین اگر در زمان کاشت، برداشت و برداشت فقط یک بذر سرخرطومی در این مکان ها وجود داشته باشد، به سرعت رشد کرده و تکثیر می شود.

آیا حشرات برنج به قسمت های دیگر خانه مانند تخت ها نفوذ می کنند؟

خوب است بدانید اگر از ورود حشره برنج به داخل برنج و تکثیر آن جلوگیری نکنید، ممکن است آسیب بیشتری به شما وارد کند. به طور کلی حشره برنج وقتی بالغ می شود از درون ظرف های برنج عبور کرده و وارد خانه می شود که در این صورت می تواند آسیب زیادی به شما وارد کند.

بعد از بالغ شدن این ساس ها در مناطقی مانند ملحفه و فرش زندگی می کنند و این می تواند برای شما کاملا آزاردهنده باشد و به طور کلی حضور آنها در خانه می تواند کاملا آزاردهنده باشد.

حشره برنج چه شکلی است؟

شاید تا اینجای مقاله این سوال به ذهن شما خطور کرده باشد که حشره یا شپشک برنج چه شکلی است؟! در این قسمت از مقاله ما از ظاهر حشره برنج برای شما می گوییم، اما قبل از آن بگوییم که اگر علاقه مند هستید، می توانید با یک جستجوی ساده عکس های این حشره را به راحتی مشاهده کنید.

شپشک برنج اندازه ای در حدود دو تا سه میلی متر دارد و رنگ بدن آنها سیاه تا قهوه ای مایل به قرمز است. عمر شپشک برنج تقریباً یک ماه است و با رسیدن به بلوغ از مکانی به مکان دیگر حرکت می کند و بیشتر در محیط هایی با جذب نور کم دیده می شود.

حشره برنج را از بین ببرید

پس از مشاهده شپش در برنج، این احتمال وجود دارد که برای شما سوالی در مورد نحوه از بین بردن آن وجود داشته باشد. در این رابطه باید بگوییم که روش های زیادی وجود دارد که می توانید برای از بین بردن این حشرات در محصول خود استفاده کنید، هر یک از این روش ها.

روش های پیشنهادی شامل الک کردن برنج، تمیز کردن آن در زیر نور خورشید و غیره است. ما می توانیم چیزها را بشماریم. البته باید اضافه کرد که تمامی این روش ها به سرعت انجام نمی شوند و برای درمان کامل نیاز به زمان دارند.

حشره برنج را در خانه از بین ببرید

یک روش راحت و بسیار کاربردی برای از بین بردن شپشک برنج در خانه وجود دارد. در مورد استفاده از این روش، شایان ذکر است که فقط به یک پنکه و یک ظرف جدار بلند مانند تابه یا سطل نیاز دارید. این روش در فضای باز مانند بالکن یا حیاط انجام می شود.

به این ترتیب ظرف را با فاصله کمی زیر فن قرار دهید. سپس برنج را کم کم از بالای پنکه با زاویه قائمه بریزید تا برنج سنگین تری داخل کاسه ریخته و کرم های سبکتر از کاسه به بیرون پرتاب شوند. . همچنین شایان ذکر است که بهتر است برنج خود را در محل مناسب نگهداری کنید تا از بروز سوسک برنج جلوگیری شود.

جدول اطلاعات

در اینجا اطلاعات مربوط به حشره برنج را مرور می کنیم.

طرح حشره برنج

آیا این حشره باعث عفونت می شود؟ عفونت ایجاد نمی کند

روش سنتی تخریب استفاده از سیر است.

راه های از بین بردن تله های چسبنده، آب جوش، گذاشتن برنج در فریزر، برگ بو یا چریش، میخک، قوطی کبریت

نام علمی این حشره Sitophilus oryzae است.

از بین بردن شپش برنج با سیر

استفاده از سیر یا ضد بید یکی از رایج ترین روش هایی است که اکثر مردم برای از بین بردن حشرات برنج از آن استفاده می کنند. برای از بین بردن این حشرات پس از مدتی می توانید به راحتی گیاه ضد بید را از داروخانه ها و داروخانه ها خریداری کنید و در برنج خود قرار دهید.

نمک برای شپش برنج

نمک روش دیگری است که برای از بین بردن شپشک برنج استفاده می شود. استفاده از نمک باعث دور شدن حشرات از برنج می شود. همچنین می توانید ظرف را در مکانی باز و سایه دار قرار دهید تا از آلوده شدن شپش به مواد غذایی دیگر جلوگیری شود.

البته این را هم باید اضافه کرد که از سنگ نمک استفاده کنید. روش استفاده از سنگ نمک برای از بین بردن این حشرات از برنج بسیار مفید و آسان است، پس کافی است سنگ نمک را در ظرف برنج بریزید تا این موجودات از بین بروند.

سوالات متداول

حشره برنج چیست؟

شپشک برنج که با نام علمی (Sitophilus oryzae) نیز شناخته می شود، آفت کوچکی است که به برخی محصولات کشاورزی مانند برنج، غلات و گندم حمله کرده و از آنها تغذیه می کند.

برای از بین بردن حشرات برنج از چه روش هایی می توان استفاده کرد؟

تله های چسبناک، آب جوش، گذاشتن برنج در فریزر، استفاده از برگ بو یا برگ چریش، میخک، قوطی کبریت، قرص سیر یا قرص ضد بید و غیره. با این روش ها می توانید حشره برنج را از بین ببرید.

آیا حشره برنج مضر است؟

حشرات برنج مضر نیستند و باعث عفونت نمی شوند.

آیا استفاده از سیر برای درمان این مشکل مفید است؟

یکی از راه های درمان این مشکل استفاده از سیر است.