(تصاویر) درختانی با نمادهای مرموز در صحرای استرالیا

تصاویر درختانی با نمادهای مرموز در صحرای استرالیا

در طول قرن ها، دندروگلیف ها (نقوش و تصاویر حک شده در پوست) روی 22 درخت بائوباب در صحرای تانامی در غرب استرالیا ثبت شده است.

به گزارش فرادید، درخت بائوباب از قدیم الایام در فرهنگ و معنویت قبیله بومی لینگکا در شمال غربی استرالیا به شکلی جذاب ظاهر شده است.

(تصاویر) درختانی با نمادهای مرموز در صحرای استرالیا

دانه های هلو مانند پخته شده در آفتاب از ساقه های بلند و برگ دار خود بیرون می آیند. هر کدام با یک اسانس سفید پودری پر شده است که طعمی شبیه کرم تارتار دارد. ریشه‌های آن را می‌توان با ریسمان بافته کرد، شیره آن داروی معده درد است، و تنه‌ی متورم و پیازی آن می‌تواند تا ۲۶۰۰۰ گالن آب را در یک زمان ذخیره کند، که نجات‌دهنده‌ی فصول خشک است.

بائوباب‌ها که مانند چاه‌های نفت در صحرای بی‌درخت تانامی ایستاده‌اند، چراغ‌های بصری نه تنها در این دنیا، بلکه در دنیای معنوی و اجدادی هستند. برای قرن ها، لینگکا نمادهایی را در پوست درختان حک کرده اند تا عناصر جهان بینی خود را شناسایی کنند.

(تصاویر) درختانی با نمادهای مرموز در صحرای استرالیا
میوه بائوباب

به گفته سوزان اوکانر، استاد باستان شناسی در دانشگاه ملی استرالیا در کانبرا، اما این درختان بر سر دوراهی قرار دارند. اوکانر می گوید که به دلیل گرم شدن آب و هوا و فعالیت های انسانی، بسیاری از بائوباب های کنده کاری شده ای که در زمان های گذشته عکس گرفته شده اند، نمی توانند جابجا شوند. اوکانر و همکارانش در حال کار با مردم محلی هستند تا درختان بائوباب باقیمانده را قبل از اینکه برای همیشه گم شوند، ثبت کنند.

جوامع بومی در استرالیا به خاطر کنده کاری های صخره ای خود که قدمت برخی از آنها حداقل 30000 سال پیش می باشد، شناخته شده اند. دندروگلیف ها نقوش و تصاویر بومی کمتر شناخته شده ای هستند که در پوست درختان در مناطقی که سنگ کمیاب است یا وجود ندارد حک شده است.

درختان کنده کاری شده قبلاً توسط مهاجران مستعمره در نیو ساوت ولز و جنگل های بارانی شمال کوئینزلند در طی سفری که در سال 1855 از شمال غربی استرالیا بازدید کردند، توصیف شده بودند. این گروه برخی از دندروگلیف‌های بائوباب منطقه را ضبط کرد، در حالی که باستان‌شناس، یان کرافورد اولین تلاش سیستماتیک را برای عکاسی از هنر بومی صحرای تانامی در دهه 1960 انجام داد.

راهنماهای کرافورد به او گفتند که حکاکی‌ها مکان‌های کمپینگ را مشخص می‌کنند و مسیرهای ترجیحی در سراسر مناظر را ترجیح می‌دهند. آنها الگوهایی را که با چاقوهایشان مواجه می‌شوند دوباره برش می‌دهند تا از محو شدن آنها در پوست جلوگیری کنند.

اما برای قبیله بومی لینگکا، دندروگلیف ها مایه افتخار بوده و هستند. محققان بر این باورند که برخی از کنده کاری ها مکان های مورد علاقه کمپینگ را نشان می دهند، در حالی که برخی دیگر یک راز باقی می مانند.

(تصاویر) درختانی با نمادهای مرموز در صحرای استرالیا

در تاریخ های شفاهی جمع آوری شده در اواخر دهه 1980، اعضای Lingka اظهار داشتند که دندروگلیف ها در صحرای تانامی، که بسیاری از آنها به صورت مارهای قهوه ای حلقه دار یا متحرک ظاهر می شوند، مربوط به “Dreamimg” هستند. یک اصطلاح عامیانه اروپایی که بیانگر درک محلی از زمان و مکان است که با خلقت آغاز می شود.

رد پای شترمرغ و کانگورو استرالیایی نیز معمولاً بر روی تنه بائوباب یافت می شود. این سینه ها معمولاً 1.5 تا 6.5 فوت بالاتر از سطح زمین قرار دارند و با اشکال انسان و حیوانات، خطوط، کمان ها و اشکال مستطیلی تزئین می شوند.

برخی از حکاکی‌های لینگا در تانامی (22 مورد از لحاظ تاریخی مستند شده‌اند)، اگرچه تنها 12 مورد در بررسی سال 2021 توسط O’Connor، Balm و همکاران یافت شد، تقریباً به طور قطع برای نشان دادن مکان‌های کمپینگ مطلوب ساخته شده‌اند. وجود سنگ های تراشیده و قطعات ابزار سنگی در پای برخی درختان. همه در امتداد مسیر افسانه ای و اجدادی لینگکا قرار داشتند که بیش از 600 مایل در سراسر قلمرو شمالی از شهر جنوبی بروم در ساحل کیمبرلی امتداد داشت.

اما افرادی که دندروگلیف ها را ساختند و اهداف آنها از ساخت آن ها یا به طور کامل توسط نوادگان لینگکا درک نشدند، یا این اطلاعات حساس فرهنگی بود که آنها ترجیح دادند با دنیای خارج به اشتراک نگذارند.

مهمترین چیزی که باید در مورد دندروگلیف بدانید این است که بدون توجه به شرایطی که در آن ایجاد شده اند، هنوز هم می توان آنها را خواند. برای افرادی در مکان ها و شرایط خاص ایجاد و نوشته شده است. اجداد ما ویرادیوری می‌توانستند با آگاهی از الگوها و معانی مرتبط با انواع خاصی از نشانه‌ها، آنها را بخوانند و بگویند به کدام کشور تعلق دارند.

(تصاویر) درختانی با نمادهای مرموز در صحرای استرالیا

اگرچه قبیله لینگکا دیگر به زبان دندروگلیف ها صحبت نمی کند، اما امیدوارند از انقراض دائمی آن جلوگیری کنند. جدا از فعالیت هایی مانند چرای گاو (گاوها این درختان را گاز می گیرند و پوست آنها را در زمان خشکسالی می خورند) و خرابکاری، بائوباب های صحرای تانامی در برابر هجوم حشرات و آتش آسیب پذیر هستند. انتظار می رود با گرم شدن آب و هوا، خطرات افزایش یابد.

برجستگی درختان بطری شکل در این منظره نیز آنها را به آهنربای رعد و برق تبدیل می کند. رعد و برق قبلاً برخی از بائوباب های کنده کاری شده را از بین برده است. اوکانر توضیح می‌دهد: «وقتی صاعقه به آنها برخورد می‌کند، فرو می‌ریزند و چوب داخل آن نرم و فیبری است، بنابراین به سرعت فرسایش می‌یابد. در حالی که می‌دانیم بائوباب‌ها چه خطراتی دارند، اما نمی‌توانیم کاری انجام دهیم تا آنها و حکاکی‌هایشان را ایمن نگه داریم. اوکانر می گوید: «شما واقعاً نمی توانید این درختان را نجات دهید [بنابراین] “هدف ما این است که بهترین ضبط‌هایی را که می‌توان در آینده بایگانی کرد، بسازیم.”

حفاظت از این درختان در صحرای سخت و صخره ای تانامی، یکی از منزوی ترین و خشک ترین مکان های روی زمین، کار آسانی نیست. اگرچه این تیم ده بائوباب حکاکی شده دیگر را شناسایی کردند که در خاک سرخ نگهبانی می‌دادند، اما هیچ راهی برای دسترسی به آنها بدون وسایل نقلیه خارج از جاده وجود ندارد.

اوکانر می گوید: “بائوباب ها درختان خاصی هستند، همه آنها الگوهای رشد متفاوت و قابل توجهی دارند و به اندازه کافی عمر می کنند تا تغییرات زیادی را مشاهده کنند.”