هر چند وقت یکبار باید موبایل را تمیز کرد؟

هر چند وقت یکبار باید موبایل را تمیز کرد؟

اگر از قاب پلاستیکی تلفن همراه استفاده می کنید، تمیز کردن آن به طور منظم مهم است.

مجله تایم در گزارشی درباره تمیز کردن تلفن همراه به نقل از نشریه تایم کزارش رکنا می نویسد: «اگر تلفن همراه با هاله نامرئی باکتری احاطه شود، ممکن است بیشتر آن بی ضرر باشد. اما تمیز کردن تلفن همراه بستگی به این دارد که کجا هستید و چه می‌کنید.»

امیلی توت مارتین، استادیار اپیدمیولوژی در دانشگاه میشیگان، می‌گوید: منطقی نیست که بگوییم باکتری‌های عمومی افراد سالم که روی سطح تلفن باقی می‌مانند ما را بیمار می‌کنند.

به گفته وی، میکروب ها در اطراف ما وجود دارند، اما از آنجایی که هنگام غذا خوردن به گوشی خود دست می زنیم، باید در استفاده از آن دقت بیشتری داشته باشیم.

فیلیپ تیرنو، پروفسور بالینی میکروبیولوژی و آسیب شناسی در نیویورک می گوید: میکروب های بیماری زا، از جمله آنهایی که باعث مسمومیت غذایی، سرماخوردگی و سایر عفونت ها می شوند، تنها زمانی باعث بیمار شدن شما می شوند که وارد بدن شما شوند. آنها با چسبیدن به دست ها و آلوده کردن غذایی که در دهان می گذارید باعث بیماری می شوند. آنها همچنین می توانند با لمس گوش ها، سوراخ های بینی و از طریق آسیب های پوستی مانند خراش و بریدگی وارد بدن شوند. او می گوید که تلفن همراه این زیر ارگانیسم ها (میکروارگانیسم ها) را مستقیماً وارد بدن می کند.

ترینو می‌گوید: «با فرض اینکه هیچ بریدگی یا خراش روی دست‌هایتان وجود ندارد، قبل از غذا خوردن دست‌هایتان را با آب و صابون کاملاً بشویید، مهم نیست چقدر دست‌هایتان کثیف است». با این حال، اگر بلافاصله پس از شستن دست‌های خود، گوشی آلوده را بردارید، درست مانند آنچه در فروشگاه مواد غذایی از آن استفاده می‌کنید، بلافاصله در معرض خطر خواهید بود.»

به گفته وی، هرچه افراد بیشتر به یک سطح دست بزنند، خطر آلودگی و بیماری بیشتر می شود. به عنوان مثال، اگر پس از لمس میله های قطار شهری گوشی خود را لمس کنید، میکروب های دست فردی که همان میله را لمس کرده است به تلفن همراه شما منتقل می شود.

تمیز کردن تلفن همراه به این بستگی دارد که کجا هستید و چه کاری انجام می دهید. اگر هنگام غذا خوردن از گوشی خود استفاده نمی کنید، نیازی نیست هر روز آن را تمیز کنید. اما اگر به طور مداوم و در حین غذا خوردن از تلفن همراه خود استفاده می کنید، لازم است روزانه آن را با دستمال مرطوب تمیز کنید. تیرنو می‌گوید: «من روزی دو بار گوشیم را تمیز می‌کنم، یک بار صبح و یک بار عصر.

اگر از یک قاب پلاستیکی تلفن همراه استفاده می کنید، تمیز کردن آن به طور منظم مهم است، زیرا باکتری ها راحت تر از قطعات فلزی، شیشه ای یا پلاستیکی به آن می چسبند. علاوه بر این، از آنجایی که کناره و قاب گوشی روی هم قرار دارند، باکتری‌های بیشتری را نسبت به سطح گوشی جذب می‌کنند، بنابراین هنگام تمیز کردن گوشی به ترک‌ها بیشتر توجه کنید.

اگر نگران آسیب دیدن تلفن همراه خود هستید، اپل و سازندگان آن توصیه می کنند قبل از تمیز کردن گوشی، آن را خاموش کرده و مراقب ورود مایعات به درزهای گوشی و محفظه شارژ باشید. مراقب باشید که مواد ضدعفونی کننده را مستقیماً روی دستگاه اسپری نکنید، در عوض آن را روی دستمال یا پارچه تمیز بپاشید و سپس گوشی را تمیز کنید.