10 راه برای حفظ روغن را بیاموزید!

10 راه برای حفظ روغن را بیاموزید

ذخیره سازی چربی ها نقش مهمی در حفظ کیفیت آنها دارد و به جلوگیری از فساد زودرس کمک می کند. پس روغن را در کدام ظرف و در چه شرایطی نگهداری کنیم؟

به گزارش مجله اکالا، برای نگهداری روغن ابتدا باید آن را در ظرف مناسبی قرار دهید و دور از نور و حرارت مستقیم قرار دهید. به طور کلی استفاده از ظروف تیره رنگ برای نگهداری روغن راحت‌تر است و هر چه مدت زمان بیشتری روغن را از گرما و نور دور نگه دارید، کیفیت آن نیز حفظ می‌شود. در زیر بهترین روش های ذخیره روغن آورده شده است.

1- روغن را در ظرف دربسته بریزید

برای نگهداری روغن باید آن را در ظرف دربسته قرار دهید و سپس در ظرف را محکم ببندید تا روغن در معرض اکسیژن هوا قرار نگیرد. اکسیژن باعث کاهش کیفیت روغن و بدتر شدن آن می شود. یادتان باشد بعد از هر بار استفاده از روغن در ظرف را محکم ببندید.

2- عدم استفاده از بطری های پلاستیکی

برای نگهداری هر نوع روغن بهتر است از بطری های پلاستیکی استفاده نکنید. قرار دادن روغن در بطری پلاستیکی باعث کاهش کیفیت روغن می شود. اگر روغن شما در ظرف پلاستیکی است، بهتر است هر چه زودتر آن را به ظرف شیشه ای منتقل کنید.

3- استفاده از ظرف تیره برای نگهداری روغن

برای نگهداری روغن بهتر است از ظروف شیشه ای تیره استفاده کنید. استفاده از شیشه معمولی باعث می شود روغن در معرض نور قرار گیرد و کیفیت آن کاهش یابد. برای نگهداری روغن بهتر است از لیوان های سبز یا آبی استفاده کنید.

برای نگهداری هر نوع روغن از ظروف آهنی یا مسی استفاده نکنید. قرار دادن روغن در ظروف فلزی باعث واکنش شیمیایی و ایجاد ماده سمی می شود.

5- روغن را در یک کاسه کوچک بریزید

برای سهولت استفاده از روغن و همچنین جلوگیری از قرار گرفتن روغن اضافی در معرض هوا، بهتر است مقدار کمی از روغن را داخل یک شیشه کوچک بریزید و هر بار از آن استفاده کنید. سپس می توانید هر بار که مخزن روغن تمام شد دوباره آن را پر کنید.

6- به مدت نگهداری روغن توجه کنید

انواع روغن دارای دوره های نگهداری متفاوتی هستند و بنابراین باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشید. به طور کلی، روغن های گیاهی را می توان برای چند ماه در دمای اتاق نگهداری کرد.

ماندگاری روغن بادام زمینی تصفیه شده تا 2 سال و روغن نباتی باز نشده حدود یک سال ماندگاری دارد. ماندگاری روغن زیتون در یخچال تقریباً 15 ماه است.

7- قرار دادن روغن در جای مناسب

برای جلوگیری از کاهش کیفیت روغن باید آن را در جای خنک و تاریک قرار دهید. بهترین مکان برای نگهداری طولانی مدت روغن های مختلف یخچال است. به یاد داشته باشید که کابینت شما اگر در معرض گرما و رطوبت باشد برای نگهداری روغن مناسب نیست.

برخی از روغن های آشپزی را فقط باید در یخچال نگهداری کرد، در حالی که قرار دادن روغن های دیگر در یخچال باعث غلیظ شدن و خراب شدن آنها می شود. به یاد داشته باشید که برای استفاده از روغن بعد از نگهداری در یخچال باید از یک ساعت قبل آن را خارج کرده و زمانی که روغن به دمای محیط رسید از آن استفاده کنید.

روغن آووکادو، روغن ذرت طبیعی، روغن خردل و روغن کنجد باید در یخچال نگهداری شود. روغن کانولا، روغن نارگیل، روغن هسته انگور، روغن فندق، روغن هسته خرما و روغن گردو را می توان هم در یخچال و هم در کمد نگهداری کرد.

8- به نوع روغنی که باید نگهداری شود توجه کنید

روغن ها به طور کلی به دو دسته تصفیه شده و تصفیه نشده تقسیم می شوند. به طور کلی ماندگاری روغن های تصفیه شده 6 تا 12 ماه و ماندگاری روغن های تصفیه نشده 3 تا 6 ماه می باشد. به یاد داشته باشید که برای افزایش ماندگاری روغن های تصفیه نشده، بهتر است آنها را در یخچال نگهداری کنید.

9- قرار دادن روغن جامد در محل مناسب

شورتنینگ باید در ظرف دربسته نگهداری شود. به یاد داشته باشید که باز گذاشتن درب روغن و برداشتن روغن با قاشق کثیف باعث خراب شدن روغن می شود.

چربی جامد مانند سایر چربی ها باید به دور از رطوبت، گرما و نور ذخیره شود. برای نگهداری این روغن باید آن را بین 15 تا 25 درجه سانتیگراد نگه دارید و هنگام برداشتن روغن حتما از قاشق تمیز استفاده کنید.

10- گذاشتن روغن کنجد در یخچال

از آنجایی که مدت زمان ماندگاری روغن کنجد در یخچال بیشتر از ماندگاری در کمد است، به طور کلی توصیه می شود این روغن را در یخچال نگهداری کنید تا کیفیت آن حفظ شود. یادتان باشد برای نگهداری این روغن از ظروف دربسته استفاده کنید.

در این مقاله رایج ترین روش های ذخیره سازی روغن ذکر شد. به یاد داشته باشید که قرار گرفتن روغن در معرض نور و رطوبت باعث کاهش کیفیت روغن و خراب شدن زودرس آن می شود. بهتر است روغن را در ظرفی تاریک و دربسته قرار دهید و در صورت نیاز در یخچال بگذارید تا خراب نشود.

سوالات متداول

در ادامه این بخش، به سوالات متداول شما در مورد روش های ذخیره چربی پاسخ خواهیم داد.

ماندگاری چربی حیوانی چقدر است؟

چربی های طبیعی حیوانی ماندگاری طولانی دارند و اگر در شرایط مناسب نگهداری شوند، عموماً تا سال ها فاسد نمی شوند. اما به طور کلی توصیه می شود این روغن را در کمتر از ۲ سال مصرف کنید و آن را برای مدت طولانی نگهداری نکنید.

بهترین ظرف برای نگهداری شورتنینگ چیست؟

برای نگهداری روغن جامد باید آن را در ظرف شیشه ای ریخته و درب آن را ببندید.

آیا نگهداری روغن جامد در یخچال صحیح است؟

به طور کلی توصیه می شود روغن جامد را در ظرف در بسته و در یخچال قرار دهید. بهتر است از نگهداری این روغن در یخچال خودداری کنید