خونین ترین دیکتاتور تاریخ که اسمش را نمی دانید!

خونین ترین دیکتاتور تاریخ که اسمش را نمی دانید

اگرچه مائو در بسیاری از کشورهای کمونیستی گذشته و حال به عنوان قهرمان و جنگجوی عدالت تلقی می شود، اما جنبه دیگری در چهره او وجود دارد که بیشتر شبیه یک دیکتاتور است.

روزیاتو: انقلابی کمونیست و بنیانگذار جمهوری خلق چین، مائو تسه تونگ مردی بود که «امپراتوری میانه» را به نسخه خودش از دولت آینده تبدیل کرد. اگرچه مائو در بسیاری از کشورهای کمونیستی گذشته و حال به عنوان قهرمان و جنگجوی عدالت تلقی می شود، اما جنبه دیگری در چهره او وجود دارد که بیشتر شبیه یک دیکتاتور است.

گفته می شود که او باعث مرگ بیش از 42 میلیون نفر شده است و برخی تخمین می زنند که تعداد قربانیان مائو و سیاست های او در چین دو برابر این رقم بوده است که او را از نظر کشتار حتی از جوزف استالین و آدولف هیتلر بالاتر می برد. مردم را بخر با این حال، اگرچه اکثر مردم از جنایات و قتل های استالین و هیتلر آگاه هستند، تعداد کمی از مردم از سیاست های مرگبار و خصمانه مائوتسه تونگ آگاه هستند.

دستور هوشمندانه برای کشتن

او در یک بیانیه رسمی از حامیان دهقان خود خواست تا زمینداران را که بیشتر کشاورزان ساده بودند بکشند. او در دستور رسمی خود گفته است که به ازای هر هزار نفر یک نفر باید کشته شود که به معنای کشته شدن 0.1 درصد از جمعیت چین در آن زمان بود. اما مرگ و میرهایی که واقعاً اتفاق افتاده و آقای مائو مشکلی با آن نداشته است، 3 مرگ در هر هزار نفر بوده است.

دلیل دستور بی رحمانه مائوتسه تونگ به همان اندازه ترسناک است که واقع بینانه است. هدف مائو این بود که مردم کشورش دستشان را به خون دیگران آلوده کنند تا خودشان در تشکیل رژیم مائو نقش داشته باشند و دست به اعمال وحشتناکی بزنند. بنابراین، توده های مردمی و حامیان مائو دلایل زیادی برای ترس از بازگشت رژیم قدیمی یافتند، که در سرنگونی آن توده های کشاورزان و کارگران خود با ظلم و خونریزی فراوان شرکت داشتند.

فاجعه “جهش بزرگ به جلو” مائو.

مائو تسه تونگ مردی با رویاهای بزرگ و بلندپروازانه بود و تلاش می کرد تا این رویاها را بدون در نظر گرفتن اینکه دستیابی به آن ها ممکن است یا خیر محقق کند. منظور ما برنامه موسوم به “جهش بزرگ به جلو” است که در آن مائو تلاش کرد جامعه دهقانی چین را به یک جامعه صنعتی مدرن تبدیل کند.

خونین ترین دیکتاتور تاریخ که اسمش را نمی دانید!

اما یک مشکل ساده در این پروژه عظیم وجود داشت. این به این دلیل بود که هدف مائو این بود که تنها در 5 سال به این موفقیت بزرگ دست یابد. با این حال، کشاورزان چینی باستان به اندازه کشاورزی در تولید فولاد مهارت نداشتند و محصولات فولادی بسیار شکننده و بی کیفیت بودند. آسیبی که جهش بزرگ به جلو به محیط زیست چین وارد کرد، وحشتناک بود، اما در مقابل رنج و قحطی که مردمی که این سیاست را دنبال کردند، چیزی نبود.

مائو تسه تونگ و قحطی بزرگ

بین سال های 1959 تا 1961 قحطی بزرگی در چین رخ داد و مرگ و میر ناشی از آن نشان می دهد که نام بامسمایی برای این قحطی انتخاب شده است. این قحطی به عنوان بزرگترین قحطی تاریخ بشر شناخته می شود و میلیون ها نفر در کمتر از دو سال از گرسنگی جان خود را از دست دادند. در نهایت بیش از 30 میلیون نفر در چین به دلیل قحطی بزرگ جان خود را از دست دادند. آمارها نشان می دهد که تعداد مردم چین به دلیل سیاست جهش بزرگ به جلو و قحطی بزرگ در دوران حکومت مائو از 48 میلیون نفر گذشت.

خونین ترین دیکتاتور تاریخ که اسمش را نمی دانید!

انقلاب فرهنگی شکست خورده مائو

آزمایش های فاجعه بار مائو تسه تونگ در جهش بزرگ به جلو، جایگاه سیاسی او را برای سال ها به حاشیه برد. در ماه مه 1966، مائو پیروان خود را برای انحلال حزب کمونیست بسیج کرد، به این دلیل که حزب مملو از “روزیزیونیست ها” بود که برای اقدامات ضد انقلابی چین برنامه ریزی می کردند. نتیجه تماس مانو بسیار خونین بود. گاردهای سرخ و دانشجویان طرفدار مائو به خیابان ها ریختند و آنچه را که به عنوان نماد سرمایه داری می دیدند نابود کردند و به هر کسی که لباس بورژوایی می پوشید یا رفتار می کرد حمله کردند.

به زودی کشور در آستانه جنگ داخلی قرار گرفت و در سال 1968 مائو متوجه شد که پیروانش زیاده روی کرده اند. او برای آرام کردن اوضاع در ابتدا تصمیم گرفت میلیون‌ها کودک کشور را برای «تعلیم مجدد» به روستاها بفرستد و وقتی این سیاست جواب نداد، ارتش را به خدمت گرفت. پس از سالها درگیری نظامی، انقلاب فرهنگی سرانجام در سال 1976 به پایان رسید. بیش از دو میلیون نفر در جریان انقلاب فرهنگی چین کشته شدند و حتی حزب کمونیست آن را یک فاجعه می نامد.

عادات ناخوشایند و ویژگی های شخصیتی مائو تسه تونگ

علیرغم توصیفات فوق بشری مائوتسه تونگ در گفتمان رسمی چین در دوران حکومت او و حتی در دوران مدرن، حقیقت این است که مائو نیز یک فرد عادی بود. بسیاری از نزدیکانش او را مردی بسیار شلخته و بدبو می دیدند که به بهداشت او اهمیت چندانی نمی داد. او علاقه ای به توالت رفتن نداشت و ترجیح می داد به جای حمام، بدنش را با حوله خیس تمیز کند و در زمستان فقط گاهی با آب سرد حمام می کرد.

خونین ترین دیکتاتور تاریخ که اسمش را نمی دانید!

مائو هنوز نمی خواست دندان هایش را مسواک بزند و به هر قیمتی از رفتن به دندانپزشکی خودداری کرد. او عاشق جویدن برگ‌های درخت چای بود که لثه‌ها و دندان‌هایش را چنان سبز می‌کرد که انگار با رنگ سبز رنگ شده بودند. علاوه بر این، مائو اغلب با لباس خواب یا حتی برهنه در جلسات رسمی شرکت می کرد و غیرمعمول نبود که ناگهان شلوارش را باز کند و شروع به شکار و کشتن شپش روی شلوارش کند.

مائو تسه تونگ و زنان

طبق اخبار، مائو تسه تونگ به زنان علاقه زیادی داشت. او حداقل 4 بار ازدواج کرده است، اما این بدان معنا نیست که او از زنان کارمند دولتی راضی است. بسیاری معتقدند که او مانند یک امپراتور زندگی می کرد و صدها معشوقه داشت. گفته می شود که با افزایش سن، تمایلات جنسی او به طور فزاینده ای منحرف شد.

او به آموزه های تائوئیسم در این زمینه اعتقاد داشت و برای کسب انرژی و افزایش عمر با دختران و زنان جوان آمیزش جنسی داشت. حتی گفته می شود که معشوقه های مائو هنگامی که خود را به او معرفی می کردند، پندها و آموزه های تائوئیستی را برای او می خواندند. او همچنین زنان و مردان اطرافش را مجبور می کرد تا شب قبل از خواب او را ماساژ دهند تا بهتر بخوابد.

پایان تلخ برای مائو

اما همه سرگرمی ها و قتل های مائو بالاخره به پایان رسید. در سال 1976 در 82 سالگی دوره مائو به پایان رسید. سالهای پایانی مائو به دلیل مشکلات قلبی و ریوی متعدد ناشی از عادت طولانی مدت او به سیگار کشیدن خوشایند نبود. مائو در طول زندگی خود از موقعیت نیمه الهی برخوردار بود، اما آرزوهای پس از مرگ او به طرز خنده‌داری نادیده گرفته شد.

خونین ترین دیکتاتور تاریخ که اسمش را نمی دانید!

مائو می خواست جسد او پس از مرگش سوزانده شود، اما مقامات حزب کمونیست حتی پس از مرگ او از نفوذ کیش شخصیت مائو آگاه بودند و تصمیم گرفتند جسد او را مومیایی کنند تا از این قدرت استفاده کنند. به این ترتیب جسد مائو تحت یک فرآیند مومیایی کاملاً آزمایشی قرار گرفت که در آن تیم بی تجربه از مقامات حزب کمونیست شرکت داشتند و سر رهبر سابق کشور امروز به مومیایی مائو تبدیل شد. جسد او در مقبره ای در میدان تیان آن من چین قرار دارد و هر روز هزاران نفر از آن بازدید می کنند.

به گزارش رسانه انتخابتو